Proste obliczenia¶
Pisane przez nas funkcje rysowały motyw na ekranie, czyli miały określony skutek. Można także definiować funkcje obliczające pewną wartość i przekazujące otrzymany wynik do programu. W Pythonie istnieje wiele funkcji obliczeniowych, np. funkcja abs()
daje w wyniku wartość bezwzględną podanej liczby, a funkcję pow()
możemy wykorzystać do policzenia potęgi liczby o podanym wykładniku.
Ćwiczenie 1¶
Zbadaj działanie standardowych funkcji dostępnych w Pythonie dla kilku różnych liczb. Policz trzecią potęgę liczb 2, 3 i 4. Sprawdź, którą potęgą liczby 5 jest liczba 625?
Piszemy własne funkcje¶
Funkcję przekazującą wynik do programu, piszemy w taki sam sposób, jak inne funkcje. Jedyną różnicą jest dodanie słowa kluczowego return
oznaczającego zwróć wynik, a po nim podanie wartości, jaką ma zwrócić funkcja.
def obwod_kw():
return 4*100
print(obwod_kw())
Powyższa funkcja liczy obwód kwadratu o boku 100. Działanie tak napisanej funkcji jest mało ciekawe - jej wynikiem jest zawsze liczba 400. By otrzymać funkcję bardziej uniwersalną powinniśmy dodać parametr określający długość boku kwadratu. Nowa definicja wyglądałaby następująco:
def obwod_kw(bok):
return 4*bok
print(obwod_kw(25))
Ćwiczenie 2¶
Napisz funkcję jednoparametrową obliczającą obwód trójkąta równobocznego. Zastąp słowo pass (oznaczające nic nie rób) swoim rozwiązaniem.
Ćwiczenie 4¶
Janek pasjonuje się pomiarem prędkości. Na wyścigach usłyszał, że pewien rowerzysta poruszał się z prędkością 30 kilometrów na godzinę. Napisz funkcję, która obliczy prędkość rowerzysty w metrach na godzinę.
Ćwiczenie 5¶
Zosia rysowała pasek złożony z czerwonych kwadratów. Janek poprosił o wykonanie szlaczka z 8 kwadratów o długości boku 50 i odstępie między sąsiednimi kwadratami równym połowie długości boku.

Napisz fukcję pomagającą Zosi w obliczeniu długości wydrukowanego paska. Funkcja powinna działać prawidłowo dla różnych długości boku kwadratu.